Jak zrealizovat sen o vlastní chatě či chalupě?

Mít svou chatu se zahradou na klidném místě v přírodě je v dnešní době výhrou. Lidé kvůli komplikovanému cestování do zahraničí tráví raději dovolenou v tuzemsku a častěji unikají z města do přírody, kde mohou mnohem příjemněji trávit čas.

S každoročním příchodem jara a prvními slunečnými dny roste poptávka po chatách a chalupách. Zájem o rekreační nemovitosti posiluje i kvůli koronavirové epidemii. Oproti loňskému roku se zájem o koupi rekreačního objektu zvýšil zhruba o 30 %. I my zvýšenou poptávku evidujeme.

Nejvíce se chaty a chalupy prodávají od jara do podzimu, kdy mají zájemci o koupi snazší možnost seznámit se se stavem domu, zahradou i přilehlým okolím. V současné době ale poptávka převyšuje nabídku. Oproti loňskému roku se zájem o koupi rekreačního objektu zvýšil zhruba o 30 %, chalup a chat na trhu ubývá. Pokud zvažujete koupi rekreačního objektu, začněte proto s hledáním co nejdříve, nejlépe před vypuknutím jara, kdy se poptávka ještě o něco zvyšuje. K tomu jsme pro vás připravili návod, jak při koupi rekreační nemovitosti postupovat a na co vše se zaměřit.

Jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou?

Ujasněte si, pro jaké účely si rekreační objet kupujete. Rozdíl mezi chatou a chalupou je značný. Chata byla pro účely rekreace vystavěna, kdežto chalupa dříve sloužila jako objekt k trvalému obývání – jednalo se často i o původní hospodářská stavení, jako například hamry či mlýny. Mnoho chat tak najdete v osadách a zahrádkářských koloniích, často nemají přívod k elektřině či veřejnému vodovodu. Hodí se spíše k letním pobytům, v zimě se pak ukládají „ke spánku“. Zděné chalupy, na rozdíl od chat, lze snadno upravit k pohodlnému celoročnímu užívání. Je libo chatu, chalupu, roubenku či zrenovovaný mlýn? Chalupaření má v Čechách silné kořeny.

Rekreační objekt k celoročnímu užívání

Vybírat nemusíte jen z nabídky chat a chalup. Mnoho kupců si vyhlíží domy v zajímavých přírodních lokalitách či malebných vískách, které jsou určené k trvalému bydlení a předchozí majitelé zde po léta žili. Pokud najdete nemovitost v dobrém stavu, odpadne vám mnoho starostí s rekonstrukcí či následnými úpravami k trvalému pobytu.

Jak daleko chcete dojíždět?

Krása krajiny není vše. Lidé si nejčastěji hledají chaty a chalupy v dosahu 30-50 kilometrů od vlastního bydliště. Mají pak mnohem větší flexibilitu, na oblíbené místo vyráží i během týdne a není pro ně problém zajet sem v případě nenadálých událostí. Promyslete si proto, jak často na chalupu budete chtít jezdit a kolik času zde plánujete trávit. Velká vzdálenost by vás časem mohla omrzet.

Zjistěte si podrobnosti o lokalitě

Průzkum okolí je další nezbytnou nutností při výběru chalupy. Okolí by mělo nabízet cyklostezky, koupání, lesy i památky. Záleží na každém, co preferuje nejvíce k trávení volného času. Mít v blízkosti obchod s potravinami či pohodovou hospůdku je také velké plus. Na svém pozemku byste pak měli mít prostor pro relax, ale i aktivity, které zde plánujete s rodinou podnikat – zahradničení, grilování nebo koupání ve vlastním bazénu. Nahlédnout se vyplatí i do územních plánů obce, abyste měli jistotu, že vám za pár let pod domkem nevystaví třeba hlavní silniční tah.

Věnujte pozornost technickému stavu

Připravte se na to, že při výběru chalupy budete muset nejspíše dělat kompromisy. Málokdy kupci najdou přesně to, co hledají. Uspokojit nároky na optimální lokalitu, dojezdovou vzdálenost i technický stav je při převisu poptávky takřka nemožné. Jestliže jste ochotni investovat čas a peníze do rekonstrukce, pak asi mnohé překousnete a vrhnete se s chutí do díla.

Uživatelský komfort hraje ale pro spousty lidí podstatnou roli. Chalupu budu potřeba zkontrolovat od podlahy až ke stropu, ať víte, do čeho jdete. Zaměřte se na stav střechy, trámů, krovů, prohlédněte si podlahu, vlhkost zdiv a rozvody. Podstatný je také typ vytápění, tepelná izolace, napojení na energie, fungující kohoutky, elektřina a mnoho dalších detailů.

Pokud budete chtít trávit na chalupě pouze víkendy, asi se spokojíte se studnou a suchým záchodem. Pokud ale plánujete chalupu navštěvovat celoročně, je lepší mít domek s funkční koupelnou a kuchyní jako v rodinném domě. Mnoho prodávajících si nechává vystavit technický průkaz o nemovitosti, který vám rozhodování usnadní. Dozvědět se z něj můžete podstatné informace.

Vede k domu příjezdová cesta?

Mnoho domků sloužící k rekreaci se nachází na těžko přístupných místech. Některé jsou ukryté hluboko v lesích, v horách nebo uprostřed zahrádkářské kolonie a nedá se k nim dostat autem. Zní to jako romantika. Zkuste si ale na ni vzpomenout, až se na místo budete brodit sněhem, navíc obtěžkáni zavazadly se zásobou jídla na víkend. A co taková rekonstrukce? Dostane se k vám stavební firma? Jak budete na místo zavážet stavební materiál? Zjistěte si rovněž, zda na příjezdovou cestu není zapsáno věcné břemeno.

Připravte si výdaje na údržbu

Koupí chaty a chalupy mnoho získáte – útočiště, kus přírody i místo pro odpočinek. Stát vás ale bude i mnoho času a peněz. Drobné opravy budete řešit takřka neustále, jednou za čas se budete muset vrhnout i na větší úpravy, rekonstrukce a povinné revize, které něco stojí. Buďte na tento fakt připraveni.

Investiční potenciál

Pokud nechcete na chalupě trávit většinu roku, zamyslete se i nad jejím investičním potenciálem. Pokud se nachází v turisticky vyhledávané lokalitě, volné termíny budete moci nabízet ke krátkodobým pronájmům. S očekáváným nárůstem dovolených v Čechách můžete být příjemně překvapeni poptávkou.

Máte už jasno, co byste si vybrali vy? Chatu či chalupu, na samotě u lesa, v horách či v zahrádkářské kolonii? Dejte nám vědět, rádi vám pomůžeme najít nemovitost dle vašich představ.

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Reality
oko

AML zákon – jak na identifikaci a kontrolu klienta

AML zákon definuje tzv. povinné osoby, kterým nařizuje se aktivně podílet na prevenci proti praní špinavých peněz.  Jde o podnikající nebo nepodnikající osoby (fyzické nebo právnické),…
Reality
10
oko

Středomořský styl bydlení – doma jako na dovolené

Středomořský styl je již dle názvu inspirován zeměmi, které lemují Středozemní moře. Vychází z bohaté kultury mnoha národností jižní Evropy, severní Afriky i části…

AML zákon – jak na identifikaci a kontrolu klienta

Středomořský styl bydlení – doma jako na dovolené

Menu